O společnosti

O společnosti URSA


URSA je jedním z předních výrobců a distributorů nejkvalitnějších materiálů pro tepelnou a zvukovou izolaci používaných v obytných, průmyslových a ostatních stavbách. Vysoký standard našich produktů je pro nás stejně důležitý jako udržování rovnováhy životního prostředí a snaha o udržitelný rozvoj.

O společnosti URSA


URSA CZ

Na českém trhu působí společnost URSA CZ již od roku 1994 a je jedním z předních dodavatelů minerální skelné izolace a extrudovaného polystyrenu (XPS) – materiálů pro tepelnou izolaci budov. Použití produktů URSA zvyšuje energetickou účinnost budov – snižuje jejich energetickou náročnost, a tím snižuje jejich spotřebu a emise CO2 do atmosféry. Materiály URSA přispívají nejen ke zvýšení úrovně uživatelského pohodlí. Rovněž podporují životní prostředí a ekonomiku jednotlivých zemí snižováním jejich závislosti na fosilních palivech a využívání druhotných surovin ve výrobním procesu.

V roce 2014 URSA CZ oslavila 20. let působení na českém trhu. Tento jubilejní rok byl pro společnost URSA velice významný, společnost změnila své logo a zároveň uvedla na trh novinku – inovovanou minerální izolaci URSA PUREONE.

Od roku 2017 je URSA součástí skupiny Xella Group – mezinárodního lídra poskytujícího energeticky úsporná řešení pro stavební průmysl. Díky mnohaletým zkušenostem, důrazu na vývoj a kvalitu se produkty URSA neustále zlepšují a tím dokáží splnit i ta nejnáročnější očekávání zákazníků. URSA nabízí inovativní a komplexní systémy řešení v oblasti tepelné a akustické izolace založené na materiálech s různými parametry a širokou škálou aplikací.


URSA ve světě

URSA je společnost zabývající se výrobou a prodejem tepelných a zvukově izolačních materiálů se zaměřením na udržitelný rozvoj a energetickou účinnost budov. Společnost je zastoupena v mnoha evropských zemích díky 13 výrobním závodům strategicky rozmístěným po celém evropském kontinentu. Díky tomu můžeme být hrdí na náš mezinárodní dosah, který nám v kombinaci s nejvyšší kvalitou našich produktů dává vedoucí postavení ve své třídě. V současné době je URSA jedním z největších evropských výrobců minerální vlny a extrudovaného polystyrenu (XPS), dvou výborně se doplňujících izolačních materiálů, které izolují budovy tepelně i akusticky.

Ve výrobních závodech a prodejních organizacích zaměstnáváme stovky vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří neustále hledají inovativní řešení a starají se o zachování zákaznických služeb na nejvyšší úrovni. Výsledkem je, že minerální vlna URSA a extrudovaný polystyren (XPS) oslovují spokojené zákazníky na 40 trzích v Evropě, na Středním východě a v severní Africe. Měřítkem a cílem naší práce je spokojenost našich klientů – to je hlavní zásada, která řídí naše aktivity v URSE. Produkty URSA pomáhají snižovat energetickou náročnost budov, zejména v oblasti vytápění a chlazení, což uživatelům umožňuje snížit spotřebu energie.  Dále pak produkty URSA přispívají k udržitelnému rozvoji a ke zvýšení úrovně uživatelského komfortu, ale také k podpoře životního prostředí snížením emisí CO2 a národních ekonomik snížením závislosti na fosilních palivech.

URSA ve světě

Etex Group

Etex je globální výrobce stavebních materiálů a průkopník v oblasti lehkých konstrukcí. Etex si klade za cíl inspirovat lidi na celém světě k budování stále bezpečnějších, udržitelnějších, chytřejších a estetičtějších obytných prostor. Společnost Etex byla založená v roce 1905 a sídlí v belgickém Zaventemu. Je to rodinná firma s více než 13 500 zaměstnanci po celém světě. Provozuje více než 140 výrobních závodů ve 45 zemích a v roce 2021 zaznamenala tržby ve výši 3 miliard EUR a zisku na bázi REBITDA ve výši 570 milionů EUR. Etex podporuje kulturu spolupráce a péče, průkopnického ducha a zápal pro stále lepší služby pro zákazníky.


Historie společnosti

2023 | Výsledky Etex Group za rok 2022

Udržitelná řešení v oblasti lehkých konstrukcí společnosti Etex přinesla v roce 2022 výborné finanční výsledky

Hlavní body:

  • • Již pátým rokem v řadě dosáhla společnost Etex rekordních výsledků ve všech oblastech, včetně tržeb, zisku REBITDA a čistého opakovaného zisku, a zároveň stanovila další významný milník v rámci svých závazků plynoucích z dokumentu Road to Sustainability 2030.
  • • Rekordní tržby ve výši 3,714 miliardy EUR, což odpovídá nárůstu o 25 % ve srovnání s rokem 2021, který lze přičíst jak výsledkům nedávno získaného evropského lídra v oblasti izolací, společnosti URSA, tak australským aktivitám v oblasti sádrokartonových desek, spolu se stabilními objemy prodeje a zvýšenými průměrnými prodejními cenami. Pro srovnání1 to představuje nárůst o 13,3 %.
  • • Dosud nejvyšší absolutní hodnota ukazatele REBITDA ve výši EUR 645 milionů EUR, což představuje nárůst o 13,2 %, a to především díky zvýšeným tržbám společně s pozitivním dopadem akvizice evropského lídra v oblasti izolací, společnosti URSA. Pro srovnání¹ to představuje nárůst 2,8 % oproti roku 2021
  • • Nárůst čistého opakovaného zisku (podíl na výsledcích skupiny) na 275 milionů EUR, tj. meziroční nárůst +2,9 %.
  • • Nárůst čistého finančního dluhu na 1,031 miliardy EUR oproti 214 milionům EUR v roce 2021, který byl způsoben zejména akvizicí společnosti URSA, ale částečně kompenzován tvorbou volných peněžních toků.
  • • Hrubá dividenda za rok 2022: návrh představenstva na stanovení hodnoty 0,93 EUR na akcii (+10,7 %).
  • • Výhled na rok 2023: Očekává se pokračující kolísavost a nejistota, zejména s ohledem na ceny energií a surovin. Nicméně společnost Etex se domnívá, že poptávka po jejích produktech a řešeních bude i nadále silná vzhledem k jejich udržitelné hodnotě a pokračujícím potřebám v oblasti rekonstrukcí a novostaveb. Očekává se, že marže REBITDA zůstane i nadále pevná.
  • • Udržitelnost: společnost si v roce 2022 zlepšila hodnocení rizik ESG, a dostala se tak mezi 10 nejlepších na světě v rámci svého odvětví. Období 2018 až 2022: Nárůst využití recyklované sádry o 54 % – společnost Etex se tak stala nejpokročilejším recyklátorem sádry v celé Evropě, včetně Velké Británie – snížení absolutních hodnot emisí CO2 o 19,9 % a snížení absolutních hodnot množství odpadu ukládaného na skládky o 26,5 %.
  • • Výroční zpráva společnosti Etex za rok 2022 bude zveřejněna 6. dubna 2023.
2022 | URSA se stává součástí skupiny Etex Group

2022 – URSA se stává součástí skupiny Etex Group,

globálního výrobce stavebních materiálů a průkopníka v oblasti lehkých konstrukcí. Etex si klade za cíl inspirovat lidi na celém světě k budování stále bezpečnějších, udržitelnějších, chytřejších a estetičtějších obytných prostor.

Dokonalá kombinace inspirující svět stavebnictví. Více o společnosti Etex Group zde.


2017 – 2019 | Spojení s XELLA

2017 – URSA je součástí skupiny XELLA

Společnost URSA se stala součástí skupiny XELLA

2019 – 25 let na trhu

URSA CZ slaví 25let působení na českém trhu

2012 – 2015 | Interní akcelerace a externí růst

2012 – URSA získává další environmentální prohlášení o produktu

Splněním přísných kritérií podle standardů IBU (Institut fur Bauen und Umwelt) získává URSA Německo Environmentální prohlášení o produktu.

2013 – Další ocenění pro společnost URSA – Produkt roku 2012

Čtenáři časopisu Dachbaumagazin zvolili vysoce výkonnou bezformaldehydovou izolaci PureOne by URSA „Výrobkem roku 2012“.

2014 – URSA obnovuje výrobu ve výrobním závodě XPS v Bondenu, který byl zničen zemětřesením

Výrobní závod na extrudovaný polystyren v Bondenu v Itálii zahajuje výrobu znovu poté, co prošel zásadní rekonstrukcí po vážném zemětřesení, které postihlo oblast Ferrara dne 20. května 2012.

2015 – URSA představuje svou novou identitu.

Dva lední medvědi v logu URSA se nemění. Naše nová identita je založená na kruhu,symbolu udržitelnosti a ochrany. Hlavními hodnotami pro nás jsou lidskost, pohoda a blízkost. Tato nová identita posiluje a zlepšuje pozici URSA na trhu s minerálními izolacemi a v energeticky efektivním podnikání.

2008 – 2011 | Nové průlomové produkty

2008 – Továrna na výrobu minerální skelné vlny vzniká v Turecku

Pokračuje expanze společnosti URSA mimo Evropu. Tentokrát prostřednictvím akvizice závodu na výrobu minerální skelné vlny Ozpor, jehož výrobní haly se nachází ve městě Polatli (Ankara – Turecko).

2009 – Spuštění produkce inovativního revolučního produktu PureOne by URSA

URSA zahájila výrobu prémiového produktu PureOne by URSA – první bezformaldehydová, bílá, kompaktní a vysoce výkonná minerální skelná vlna v Evropě. Tento krok je v souladu s firemní strategií nabízet nejvíce inovativní a zároveň trvale udržitelné produkty. Ve stejném roce se na některé trhy uvádí nový produkt URSA TERRA, nový produkt z minerální skelné vlny zajišťující vysoce kvalitní zvukovou izolaci.

2010 – Spuštění produkce URSA GEO

Společnost zahájila výrobu URSA GEO, inovativního produktu z minerální skelné vlny, který ve svém standardním rozsahu zajišťuje vysokou tepelnou a zvukovou izolaci spolu s vynikajícími mechanickou a požární odolností.

2011 – PureOne by URSA přijímá několik evropských ocenění

V průběhu historie společnost URSA získala řadu různých ocenění, ale jen jeden z jejích produktů je tak významně mezinárodně uznávaný. Jedná se o produkt PureOne by URSA, který získal řadu ocenění po celé Evropě, např. „Inovace produktů BAU 2011“, „Green Brand Innovation“ certifikát, dále řadu spotřebitelských uznání, atd. Pro více informací prosím klikněte zde… „

2005 – 2007 | 100 let společnosti Uralita. Výrobní kapacita stále roste

2005 – Navýšení výrobní kapacity v Serpukhově

URSA staví druhou výrobní linku ve svém závodě v Serpukhově v Rusku.

2006 – Nový výrobní závod XPS ve městě v St. Avold ve Francii

URSA postavila továrnu na výrobu XPS ve stávajícím výrobním závodě na výrobu minerální skelné vlny ve městě St. Avold ve Francii s kapacitou 250.000 m3.

2007 – 100 let od založení Urality. Nový závod na výrobu XPS v Rusku a další růst výrobní kapacity

Uralita Group oslavila své 100. výročí založení. Pátá továrna na výrobu extrudovaného polystyrenu byla postavena v Serpukhově v Rusku, zároveň byla navýšena výrobní kapacita závodu minerální skelné vlny v St. Avold ve Francii, navýšení bylo až na 34.000 tun

2002 – 2004 | Budování nové společnosti

2002 – Uralita Group kupuje izolační divizi společnosti Pfleiderer.

Uralita získává izolační divizi společnosti Pfleiderer. Společnost POLIGLAS začíná pracovat na „Jadranském projektu “ , který se týká výstavby továrny na výrobu XPS ve městě Bondeno v Itáli.

2003 – Zvýšení kapacity výrobního závodu v Bondenu

POLIGLAS začala s instalací druhé výrobní linky za účelem naýšení kapacity nedávno postavené továrny na výrobu XPS v Bondenu v Itálii.

2004 – Zrození nové společnosti pod názvem URSA

V důsledku sloučení společností POLIGLAS a Pfleiderer vzniká společnost URSA , která kombinuje odborné znalosti a zkušenosti obou dvou firem. Je vytvořen zcela nový obraz společnosti URSA, dále je vyvinuto nové logo a korporátní image. Startují dvě nové obchodní značky produktů – vlajková loď URSA GLASWOOL a URSA XPS.

1999 – 2001 | 50 let POLIGLASu a růst za hranice Evropy

1999 – POLIGLAS získává Fibraver zatímco Pfleiderer přidává další dva výrobní závody

POLIGLAS oslavila 50. výročí od svého založení. Ve stejný rok kupuje společnost Fibraver ve Francii, a dále pak společnost na výrobu minerální sklené vlny v Beaucaire také ve Francii. Společnost Pfleiderer získává společnost na výrobu minerální skelné vlny v Salgotarjanu v Maďarsku. V Polsku ve městě Dabrowa Gornicza v Polsku zahajuje svoji činnost továrna na výrobu minerální skelné vlny.

2000 – Továrna v St. Avold zahajuje svou činnost

V novém závodu společnosti POLIGLAS ve městě St. Avold ve Francii byla zahájena výroba minerální skelné vlny.

2001 – Druhý závod na výrobu minerální skelné vlny v Rusku

Společnost Pfleiderer se rozhodla postavit druhý výrobní závod na výrobu minerální sklené vlny v Serpukhově v Rusku.

1996 – 1998 | Nové produkty, konsolidace v celé Evropě

1996 – Pfleiderer zvyšuje výrobní kapacity. POLIGLAS buduje druhý výrobní závod na výrobu XPS

Vzhledem k růstu trhu byly výrobní kapacity závodů v Novem Mestě (Slovinsko) a Desselgemu (Belgie) zvýšeny. V Polsku byla založena distribuční společnost Pfleiderer Technika Izolacyjna. POLIGLAS staví svůj druhý výrobní závod na extrudovaný polystyren v městě Queis v Německu.

1997 – POLIGLAS začíná s výrobou minerální kamenné vlny

POLIGLAS pokračuje s průmyslovou expanzí v Evropě prostřednictvím akvizice do Isolyth Rt. – závodu v Tapolce v Maďarsko. Dále zahajuje výrobu minerální kamenné vlny pod značkou GLASCOROCK. Pfleiderer otevírá prodejní kancelář v Kyjevě na Ukrajině.

1998 – Nový produkt z minerální skelné vlny a nová mezinárodní obchodní zastoupení

Společnost POLIGLAS France Industrie S.A. byla založena v St. Avold ve Francii – toto otevírá cestu pro výstavbu nového závodu na výrobu minerální skelné vlny ve Francii. Byly založeny obchodní společnosti POLIGLAS Ltd., a POLIGLAS Dämmsysteme GmbH se sídlem v Londýně v Anglii a ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu.

1988 – 1995 | První akvizice a mezinárodní růst

1988 – Uralita Group získává POLIGLAS

Uralita Group, přední španělský výrobce stavebních materiálů, získala POLIGLAS a její výrobní závody na izolační materiály.

1991 – Také Pfleiderer vstupuje na trh s izolačními metariály

Německá společnost Pfleiderer AG, která chtěla rozšířit své produktové portfolio, vstoupila na thr s izolačními materiály prostřednictvím akvizice do výrobce Dämmstoffe Held GmbH, který sídlil ve městě Wesel v Německu..

1992 – Továrna na výrobu minerální skelné vlny ve Slovinsku

Pfleiderer, v souladu se svou expanzívní strategií, získal Krka Novoterm d.o.o., slovinskou společnost na výrobu minerální sklené vlny ve městě Novo Mesto. KRKA měla významný podíl na trhu v bývalé Jugoslávii, dodávala minerální skelnou vlnu také do Itálie a Rakouska.

1993 – Rychlý růst společnosti Pfleiderer a konsolidace trhu POLIGLAS

V tomto roce vstupuje společnost POLIGLAS na německý a italský trh založením zdejších poboček. Společnost Pfleiderer koupila Isoglass N.V., belgickou firmu na výrobu minerální skelné vlny v Desselgemu a tímto rozšiřuje svoje působení v Beneluxu, Francii a Velké Británii. Společnost Pfleiderer také otevřela nový výrobní závod na výrobu minerální skelné vlny ve městě Delitzsch v Německu.

1995 – Nové továrny na výrobu minerální skelné vlny v Rusku

Společnost Pfleiderer dále roste, tentokrát prostřednictvím akvizice do závodu na výrobu minerální skelné vlny v Chudově v Rusku, který byl dříve součástí společnosti Mehr & Held GmbH, strojírenského oddílu již zmíněné společnosti Dämmstoffe Held GmbH.

1971 – 1987 | První expanze

1974 – POLIGLAS staví továrnu na výrobu minerální skelné vlny.

První továrna na výrobu minerální skelné vlny společnosti POLIGLAS byla postavena v El Pla de Santa Maria (Tarragona – Španělsko). Společnost začala prodávat své produkty pod značkou GLASCOWOOL

1983 – Rodí se nová společnost POLIGLAS, S.A. France

Založenením dceřiné společnosti POLIGLAS, S.A. France v Toulouse byl učiněn velký krok směrem k mezinárodní expanzi.

1987 – První výrobní závod na XPS

První výrobní závod společnosti POLIGLAS na výrobu extrudovaných polystyrenových desek (XPS) byl postaven v El Pla de Santa Maria (Tarragona – Španělsko). Brzy začala společnost prodávat produkt pod značkou GLASCOFOAM.

1949 – 1970 | Počátek

1949 – Založení

Společnost Poliglas byla založená rodinou Masiá Mas-Bagá. Zpočátku se specializovala na obchod s osvětlením a odléváním termoplast

1955 – Založení společnosti Dämmstoffe Held

Společnost vyrábějící izolační materiály Dämmstoffe Held byla založena v Dinslakenu, v Německu

1959 – Společnost POLIGLAS začíná podnikat na poli s izolačními materiály.

POLIGLAS vstupuje na trh izolačních materiálů s výrobou pěnového polystyrenového produktu GLASCOPER. První dceřinná společnost byla založena v Madridu v roce 1973 a následující v Seville v roce 1976.

1970 – Dämmstoffe Held staví továrnu na výrobu minerální skelné vlny.

12 let poté, co společnost Dämmstoffe Held GmbH zahájila svoji činnost, staví továrnu na výrobu minerální skelné vlny ve městě Wesel v Německu.


Naše poslání a hodnoty

Ve společnosti URSA pracují zaměstnanci, kteří dodržují zásady v souladu s filozofií společnosti a plně se s ní ztotožňují. Díky tomu můžeme s jistotou říci, že naše snaha o obchodní dokonalost, ambice dosáhnout nejlepších výsledků, stejně jako plasticita a otevřenost vůči změnám se současnou péčí o pohodlí zákazníka a vysokou kvalitu vztahů s nimi, jsou posláním našich zaměstnanců. Fungujeme v souladu s firemním duchem, na transparentních principech. Naší prioritou je snaha o neustálý rozvoj, odpovědnost, odhodlání a respekt – jak k našim zákazníkům, zaměstnancům, tak k životnímu prostředí. Na základě zásad definujících morálku společnosti budujeme a neustále zlepšujeme distribuční síť produktů pro izolaci budov, které zajišťují úsporu energie, tepelný a akustický komfort a také hygienu, bezpečnost a požární ochranu. Chceme být vaším preferovaným partnerem ve stavebnictví. Díky naší profesionalitě, speciálním vlastnostem a možnosti široké škály aplikací a řešení dokážeme uspokojit potřeby a očekávání jak retailových zákazníků, tak silných investorů ve stavebnictví. URSA je synonymem inovativních řešení a služeb a produktů nejvyšší kvality.


Zpráva o trvale udržitelném rozvoji společnosti URSA

Miliony zabudovaných čtverečních metrů izolačních materiálů od společnosti URSA vykonávají dodnes po celém světě tichou, leč zásadní práci: chrání životní prostředí tím, že snižují spotřebu energie a emise CO2, poskytují tepelnou a akustickou pohodu a pomáhají rodinám a státním organizacím šetřit peníze.

Trvalá udržitelnost při práci vysvětluje, proč se společnost URSA nyní rozhodla vydat svou první zprávu o trvale udržitelném rozvoji. Podle Efréna del Pina, ředitele mezinárodního marektingu společnosti URSA Insulation, „se firma neustále posouvá kupředu a zlepšuje své postavení. Nejde jen o to, abychom nabízeli materiály, které umožní výstavbu trvale udržitelných staveb, ale musíme také prokázat, jak daleko jsme došli, a přijmout zodpovědnost. V této zprávě se zaměřujeme na svá významná teritoria a ty klíčové ukazatele, které podle nás maj největší dopad na trvale udržitelný rozvoj. V budoucnu budeme nadále zlepšovat a rozšiřovat způsob, jakým informovat o našich iniciativách v oblasti trvale udržitelného rozvoje.“

Zlepšení bezpečnosti

Jeden z aspektů, kterým se v dokumentu zabýváme, je úsilí věnované zlepšení bezpečnosti práce v našich závodech. V posledních letech bylo v rámci prevence rizik na pracovištích zavedeno několik programů, jež vedly k podstatnému snížení nehod o 80%. Například závod společnosti v ruském Serpuchovu dosáhl milníku 1 milion hodin bez nehody. Dalším klíčovým bodem popsaným ve zprávě je 22% zvýšení v oblasti využití recyklovaných materiálů při výrobě minerální skelné vlny. Podobně dokument reflektuje úsilí společnosti URSA v oblasti vývoje efektivnějších a udržitelných postupů, což dokazuje práce na zlepšení komprimování a z toho vyplívajícího zvýšení efektivity využití obalových materiálů.

Souběžně s těmito aspekty energetické hospodárnosti a trvalé udržitelnosti je v rámci „Trvalé udržitelnosti při práci“ několik stránek věnováno činnostem prováděným ve prospěch zaměstnanců, zejména rozvoji příležitostí pomocí školicích programů a služebního postupu.

Celou zprávu můžete stahovat zde…

Zpráva o trvale udržitelném rozvoji společnosti URSA


Šetření energií a snižování CO2

Měnící se klimatické podmínky nás nutí analyzovat problém nadměrných emisí CO2, které se uvolňují do atmosféry, a efektivně využívat již omezené energetické zdroje, které spotřebováváme mnohem rychleji, než se dokážou regenerovat. V současné době potřebuje příroda 16 měsíců na obnovení zdrojů, které jsme použili během 12 měsíců. Podle mírných předpovědí Organizace spojených národů dojde ve 30. letech tohoto století k tomu, že zdroje, které spotřebujeme za 1 rok, se obnoví až za 2 roky. Potřebovali bychom tedy planety dvě. To znamená, že žijeme z půjčky poskytnuté matkou přírodou a ta bude splácena budoucími generacemi, jejichž zdroje již využíváme.

Globální energetická situace nás nutí podniknout kroky nezbytné k jejímu vyvážení, abychom mohli uspokojit nejen naše potřeby, ale i budoucí generace. Většina konečné energie se používá v budovách, proto se úsilí URSA zaměřuje na snížení spotřeby zdrojů v tomto sektoru. To je možné díky použití našich tepelně izolačních materiálů, které snižují energetickou náročnost budov a emise CO2, které unikají do atmosféry, a také zvyšují komfort života uživatelů tím, že pohlcují zvuky a omezují riziko požáru. Výhody používání řešení URSA jsou velké v poměru k nákladům vzniklým v důsledku snadného použití a instalace, jakož i krátké doby návratnosti investice, nemluvě o neocenitelných ekologických hodnotách. Pokud jde o snižování emisí CO2, samotná izolace domu přináší stejné výhody jako výsadba 212 stromů.Recyklace a obnovitelné zdroje

URSA si dále klade za cíl vyrábět izolační materiály, které jsou šetrné a zároveň i bezpečné pro životní prostředí. Díky speciální technologii eliminuje emise škodlivých látek již ve fázi výroby. Minerální vlna URSA je skelná vata vyrobená z recyklovaného skleněného střepu (až do 70% jejího obsahu) s přídavkem nejhojnějšího a rychle obnovitelného minerálu na světě, kterým je křemen, tj. populární písek. Je třeba odlišit skelnou minerální vlnu URSA od kamenné vlny dostupné na trhu, jejíž výroba využívá přírodní usazeniny, které se neregenerují tak rychle a ve stejném rozsahu jako výše uvedený písek. Nakonec získáváme materiály s vysokými hodnotami v oblasti tepelné a akustické izolace, vyrobené ze snadno dostupných a obnovitelných zdrojů, jakož i druhotné suroviny, které recyklujeme, což samo o sobě šetří energetické zdroje, snižuje množství odpadu a podporuje tak udržitelný rozvoj.


Společnost URSA se zavazuje do roku 2030 snížit své emise o 30 %

Se svou mateřskou společností Xella jsme se společně vydali na ambiciózní cestu podnikové udržitelnosti a rádi bychom vám představili přínos naší společnosti URSA k iniciativě ESG. V rámci plnění našich závazků zajistíme, že podíl recyklovaných materiálů v izolačních řešeních URSA MW bude činit až 80 %, přičemž iniciativa ESG s ohledem na životní prostředí stanoví rovněž konkrétní cíle k dosažení bezpečnosti práce, diverzity a firemní společenské odpovědnosti.

Společnost URSA si stanovila ambiciózní ESG program do roku 2030 za účelem dále zlepšit své environmentální a sociální chování v rámci svého závazku k udržitelnosti a prosazování konceptu cirkulární ekonomiky.

ESG (environmentální, sociální a podnikový) program stanovuje pracovní činnosti, jejichž účelem je se v příštích letech rázně vypořádat s několika výzvami, které stanovil náš tým vedení společnosti a se kterými byli naši zaměstnanci obeznámeni. Tato iniciativa je součástí globálního plánu naší mateřské společnosti Xella, který usiluje o dosažení dokonalé udržitelnosti zvýšením úsilí každé divize skupiny.

První z těchto výzev bude 30% snížení emisí CO2, čímž společnost URSA výrazně sníží svou uhlíkovou stopu. Toto snížení bude možné díky iniciativám na několika frontách, od využívání výkonnějších strojů, optimalizace procesů, používání fotovoltaických článků, přes zavedení kogenerační technologie, využívání energie z obnovitelných zdrojů až po drobné změny v celé společnosti.

Jedna z oblastí, na kterou klademe velký důraz a ve které se chceme dále posouvat, je cirkulární ekonomika. Již v současné době pracujeme na stanovení některých cílů, abychom v našich výrobcích zvýšili podíl interních i externích recyklovaných materiálů. Ačkoli je podíl recyklovaných materiálů již poměrně vysoký, stanovili jsme si nové ambiciózní cíle, jelikož chceme ve výrobě naší izolace dosáhnout vyššího procentuálního podílu recyklovaných materiálů. Chceme, aby do roku 2030 činil podíl recyklovaných materiálů ve všech námi vyrobených minerálních vatách více než 80 % a aby podíl interních a externích recyklovaných materiálů v případě XPS činil až 100 %.

Rovněž jsme vytvořili týmy, které pracují na zpětném získávání odpadního materiálu ze staveb zákazníků, aby se nenainstalované odřezky a zbytky mohly vrátit zpět do výrobního procesu. Již v současné době provádíme některé pilotní zkoušky v oblasti zpětného získávání odpadu a zkoumáme jeho logistický, technický, environmentální a ekonomický dopad. Naším cílem je do roku 2030 získat zpět několik tisíc tun skelné minerální vaty a XPS.

Toto zlepšení v procesech naší společnosti přispěje k dosažení dokonalé rovnováhy mezi energií a emisemi CO2 dosažené díky našim izolačním materiálům a díky úsporám vzniklým během užívání daných budov. Jsme hrdí na to, že jsme součástí odvětví, které, díky své vlastní činnosti v oblasti výroby a prodeje výrobků tepelné izolace, již nyní přispívá ke zlepšení našich obydlí, měst a v konečném důsledku i celé planety. Díky všem interním zlepšením bude společnost URSA schopna lépe dostát svému závazku k udržitelnému rozvoji a svého programu do roku 2030.

Projekt ESG zahrnuje také důležitá opatření týkající se firemní společenské odpovědnosti, která zlepší zdraví a bezpečnost zaměstnanců.

V rámci ambiciózního cíle společnosti Xella snížit počet pracovních úrazů na nulu se společnost URSA zavázala do roku 2025 dosáhnout 40% snížení frekvence úrazů, která se měří pomocí ukazatele LTI-FR (frekvence úrazů s následnou pracovní neschopností).

Dalším z cílů stanovených v sociální oblasti a týkajících se rovnosti a diverzity, které si společnost URSA vytyčila, je zajistit do roku 2025, aby podíl žen na manažerských pozicích činil 25 %. Nakonec se naše společnost v rámci dosažení transparentnosti zavazuje, že bude po svých dodavatelích požadovat, aby během roku 2021 zajistili 100% dodržování našeho etického kodexu.

Strategie URSA