Insulation for a better tomorrow

Často kladené otázky

4. IZOLACE Z XPS


4.1 Co je XPS?

XPS je zkratka pro označení extrudovaného polystyrenu. URSA XPS je materiál vysoce odolný tlaku a vodě. Vyrábí se vytlačováním polystyrenu s použitím přirozeně se vyskytujícího plynu CO2, takže je šetrný k životnímu prostředí. Díky technologii výroby má uzavřenou buněčnou strukturu, což ho předurčuje jako ideální materiál do vlhkých podmínek. Výrobky URSA XPS jsou vyráběny, testovány a označeny dle normy ČSN EN 13 164.

 

4.2 Typické vlastnosti XPS.

XPS je izolační materiál vyznačující se vynikajícími tepelně-izolačními schopnostmi, extrémně vysokou pevností v tlaku, odolností proti vodě a mimořádnou odolností vůči střídavému zmrazování a rozmrazování.
Kromě toho je XPS odolný proti hnilobě a velmi snadno se zpracovává.

 

4.3 Je XPS odolný v tlaku?

Nesporně. Při výrobním procesu, kdy je polystyren vytlačován hnacím plynem, vzniká charakteristická uzavřená buněčná struktura XPS, která je právě mimořádně odolná v tlaku. Z tohoto důvodu je URSA XPS ideálním materiálem pro použití zejména v oblastech s vysokým tlakovým zatížením, např. pod nosné základové desky, do průmyslových podlah či v oblastech s vysokým dopravním zatížením. Letiště, parkoviště, heliporty apod.

 

4.4 Je XPS nasákavý?

Jednoznačně ne. XPS má uzavřenou buněčnou strukturu. Proto je příjem vody do materiálu prakticky nemožný. Maximální absorpce je deklarována na hodnotu nižší než 0,7%. Z toho důvodu je URSA XPS materiálem vhodným zejména v oblastech s vysokou vlhkostí např. izolace suterénu, základů či plochých a pultových standardních i obrácených střech.

 

4.5 Je URSA XPS vhodný do kontaktně zateplovacích systémů?

Ano je. Jako jeden z mála produktů na trhu je určen do kontaktních zateplovacích systémů (ETICS) neboť je vybaven retardéry hoření. XPS bez retardérů hoření nelze do kontaktních zateplovacích systémů vůbec použít.
URSA XPS je vhodným materiálem pro kontaktní fasády a jejich detaily. Na soklovou část použijte speciální URSA XPS s označením PZ, který je pro lepší nanášení omítky opatřen tzv. vaflovou strukturou.

 

4.6 Je XPS difuzně nepropustný materiál?

Ne. Fyzikálně to ani není možné. XPS je polopropustný pro vodní páru. Faktor difuzního odporu μ = 80-250.